Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode_alt.php on line 1586

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode_alt.php on line 1270

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: Function ereg() is deprecated in ..../includes/class_postbit_alt.php(486) : eval()'d code on line 4

Warning: Function ereg() is deprecated in ..../includes/class_postbit_alt.php(486) : eval()'d code on line 4
Silver Investor Community Discussion Forums - SilverSeek.com - Other Topics http://forums.silverseek.com/ Off-topic subjects. en Mon, 23 Apr 2018 15:36:26 GMT vBulletin 60 http://forums.silverseek.com/images/misc/rss.png Silver Investor Community Discussion Forums - SilverSeek.com - Other Topics http://forums.silverseek.com/ TSHTF food http://forums.silverseek.com/showthread.php?68910-TSHTF-food&goto=newpost Sat, 21 Apr 2018 13:02:02 GMT ---Quote (Originally by silverheartbone)--- *Because of the GSM induced climate change and the increased surface UV-C, I doubt that I will be able...
Quote:

Originally Posted by silverheartbone View Post
Because of the GSM induced climate change and the increased surface UV-C,
I doubt that I will be able to rely on outdoor gardening to produce like it has in the past.


Future holiday meals? April 2018 price (April 2023 prices)
https://smile.amazon.com/Wise-Compan...dp/B006RLOKW0/ $113.50 (1.135 grams)
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B00955DUHQ/ $77.38
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B00955337I/ $69.81
https://smile.amazon.com/dp/B000M7V186/ $27.89
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B000M8071M/ $29.65 (0.2965 grams)
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B00RJM2GX6/ $9.49
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B000SJNI6G/ $10.49
https://smile.amazon.com/Backpackers...dp/B01N4SK0ZN/ $7.50
https://smile.amazon.com/Backpackers...dp/B001GUP3UA/ $5.50 (0.055 grams)

Quote:

Originally Posted by valerb View Post
I doubt you have actually bought any of those items you've listed above and actually tried eating it, especially with the cost per serving.

I don't stock anything I haven't tried eating first and I never found anything packaged for long term that was a meal that didn't suck or wasn't a waste of money.

Not that freeze dried meals are not a whole lot better than dehydrated foods, but the cost per meal is not worth the investment for long term storage.

However there are a few items that can be bought that you wouldn't notice any difference and those are basically your raw materials so to speak.

Butter, real butter can be bought in cans, it's not cheap but you can find it on sale for long term storage.
artificial milk is not bad at all, but powered milk still sucks today as it did decades ago.
artificial meat might be ok for your pets and they "might" not complain.

Baking goods are very good but don't have the longest storage life.
things like rice, flour, oat meal and noodles will store for years so no need to go crazy with buying whole wheat to grind yourself and not be able to stand eating it.
besides you can buy these basic items yourself and package them for long term storage if your going to do a lot of it to justify the expense of the material needed.

You can buy these items pre-packaged from a number of sources and the Mormon church is a great source if they have a canning center near you.
buying bulk meals that are prepackaged is the most expensive way to prepare for a disaster and they tie you into those items only.

Buy and store things you eat today or the products that are needed to created the things you eat today and you'll be happy tomorrow.

Store a couple years worth of canned goods that you use on a regular basis so they will be good when something bad happens and just keep rotating them, it's much cheaper than buying dehydrated or freeze dried products that can cost many times the price of your canned goods for a single serving.

canned eggs are not to bad and scrambled egg mix are better in my opinion, but not as good as the real thing, but you either store canned eggs or do without in a disaster and that can be hard to do in the long run.

To me, real meat is the most important as it makes up almost any meal. Freeze dried is very expensive and you have to be careful about the canned variety because of the cheap quality as noted in their fat content. It last many many years and it's already cooked. Beef, ground beef, chicken pork and Turkey are the basics. I personally stock some beef and some pork and the bulk of my meat is ground beef because it goes with just about anything you want to make. I carry the Keystone variety because it's only 6% fat in their beef and when you open the can, you can pull off more of that 6% as it's congealed as long as the can is not too warm. I bought it for a lot less, but their current price is $4.04 per pound in the 14.5 ounce cans and $3.57 per pound in their 28 ounce cans. They only sell it by the case unless you happen to live by their store in Lima Ohio and can pick it up which is what I always did to save a bundle on shipping. How much they sell their products for in stores I have no idea but they do sell it in many chain stores in the north.

We have a lot of canned cheese but it's all one flavor so when Honeyville was running a super deal on freeze dried cheese several years ago, I bought several cans of different types for variety, but that's the extent of my willingness to pay for freeze dried anything that I stock.

Other than meat, dairy and baked goods, I've added the rest myself either by long term storing them myself or just simply putting them on the shelf.

I wasted a lot of money sampling different things only to find out I would never want to try and live off the crap they advertise as very tasty, so I only stock the things that we liked that actually taste good and that's not very much that comes pre-made in a can other than pre-mixed baked goods. Kind of like buying Silver only to find out it's only Silver coated when it's time to sell.

Most of these Pre-made meals can be bought in sample packs as trial offers to see if you even like their products. Not the cheapest way, but a lot better than buying a whole can and finding out you only like some or none of the meals inside. If a vendor doesn't offer trial packs, that should be a warning. Mixed cans is not good either unless you already know you like all the different types inside each can as these meals are not cheap to begin with. I wouldn't buy from places like Ebay and maybe not even Amazon as too many people dumping problem cans that are suspect with dents or are several years old and maybe halfway through their expected life cycle. Regular dealers like Honeyville or Augason Farms will help with problem when they come up when your dealing with them directly. Well Augason Farms use to before they were sold, so I have no knowledge what they are like today. The point is, only buy after you have already tried anything out for long term storage and think about would you really be willing to eat this product on a regular basis if you had to or anything for that matter. Variety is the spice of long term survival.

Unless your really looking to store for a long term disaster, why would you even consider long term storage food to begin with.

There is nothing you can't buy off the shelf that won't fill your needs for just about any short term needs for either staying put or hitting the road.



Quote:

Originally Posted by valerb View Post
I doubt you have actually bought any of those items you've listed above and actually tried eating it, especially with the cost per serving.

I actually have 3 of these much praised chicken breast and potato meal pouches arriving next week.
https://smile.amazon.com/Mountain-Ho...dp/B000SJNI6G/

I also have one of these buckets sitting unopened in my basement for the past 6 years.


Quote:

Butter, real butter can be bought in cans, it's not cheap but you can find it on sale for long term storage.
https://www.amazon.com/Augason-Farms...dp/B00FTETVO8/ $16.86
https://www.amazon.com/Augason-Farms...dp/B0096I6XSU/ $22.43
https://www.amazon.com/Augason-Farms...dp/B0096I5DJU/ $21.20 eggs

The cheese, butter, and eggs I'll pass on, as I doubt if I'd be doing much actual cooking,
but these are what I'd consider.

My style would be more like heating cans and pouches.
I will be using a solar oven to make stews, to bake a few biscuits, to heat cans.


Quote:

Store a couple years worth of canned goods that you use on a regular basis so they will be good when something bad happens and just keep rotating them, it's much cheaper than buying dehydrated or freeze dried products that can cost many times the price of your canned goods for a single serving.
I have and use canned veggies with an expiration date of 2011, guaranteed free of Fukushima fallout.

Quote:

Unless your really looking to store for a long term disaster, why would you even consider long term storage food to begin with.

There is nothing you can't buy off the shelf that won't fill your needs for just about any short term needs for either staying put or hitting the road.

True today, but with the imminent credit crunch combined with the "Just in Time" distribution system,
there is no guarantee about future food supply.

I believe in being prepared.

I posted my long term storage food wish list, to see if anyone had experiences with the items to share.

With my butane stove and water, I can eat hot food for as long as I have freeze dried stored food.
With my dirt, seeds, water, and plant food, I can grow beans, tubers, veggies, and fruits outdoors during the warm season.
I can ferment veggies, and dehydrate for the cold seasons.

I have acquired a new Daisy BB pistol to harvest tree rats for the occasional stews.
I just need to get a hacksaw capable of sawing off a shotgun barrel.
]]>
Other Topics silverheartbone http://forums.silverseek.com/showthread.php?68910-TSHTF-food